Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Hava Durumu :

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

“12 Eylül’e isyanın” Filmi MEŞ Kızıltepe’de
Eklenme Tarihi : 05.04.2011   |  

 

 

12 Eylül’e isyanın” Filmi MEŞ Kızıltepe’de
 
Türkiye'nin üzerinde adeta bir silindir gibi geçen 12 Eylül darbesini, Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde sistem ve topluma küsmüş bir delinin hikâyesi üzerinden sinema diliyle anlatan "Meş (Yürüyüş)" filmi, Kızıltepe de sinemaseverlerle buluştu.
 
Türkiye'de karanlık bir dönem olarak hafızalarda yer edinen 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında yaşanan bin bir acı, bugüne kadar yine bin bir şekilde sonraki kuşaklara kimi zaman siyaset ve sanatın diliyle anlatılmaya ve aktarılmaya çalışıldı. Bunlar içerisinde bugüne kadar ortaya konulan ürünlerden farklı olarak bu dönem, ilk kez bir delinin gözünden çok kısa süre sonra sinema perdesine yansıyacak. 12 Eylül'ü ve o dönemki toplum yapısını deli Xelilo'nun hikâyesi üzerinden sinemaseverlere yansıtan söz konusu film, Shiar Abdî'nin yönettiği ve Selamo, Abdullah Ado'nun oynadığı Meş (Yürüyüş) filmi.
 
Hikâye, 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrasında Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde geçiyor. Darbe zaman zaman hissedilmektedir. Cengo ile birlikte bir grup çocukla arkadaş olan Xelilo, dışlandığı dünyadan uzaklaşır. Xelilo'nun arkadaşlarının bazısının ailesi ilçeyi terk eder, bazılarının yakınları bilinmeyen yerlere götürülür. Tüm bunların ortasında yer alan başrol Xelilo ise, ağzında sigarası ile sessiz protestosunu sürdürmektedir.12 Eylül'ü ve o dönemin toplum yapısını deli Xelilo'nun hikâyesi üzerinden sinemaseverlere yansıtan Meş filmi, Suriye’li Shiar Abdî'nin yönettiği ve Selamo, Abdullah Ado'nun oynadığı Meş (Yürüyüş) filmi 49 günde tamamlandı. Meş (Yürüyüş) filminin Kızıltepe’deki gösterimine Belediye Başkan Vekili Fesih Özel, Meclis Üyeleri ve onlarca kişi izledi.
 
“Sistemin değil, çocukların Xalilo’su”
 
Gösterim sonrası Meş filminin hem senaristi, hem de başrol karakteri olan Xelîlo'yu oynayan tiyatro ve sinema sanatçısı Selamo, gerçek bir geçmişi olan hikâyenin yazılma öyküsünü şu şekilde anlattı: "Nusaybin'de henüz bir çocukken Xelîlo'yu görmüştüm. Xelîlo kimseyle konuşmayan kendini hem toplumdan hem de sistemden izole etmiş bir kişiydi. Herkesin deli dediği -ki ben onu deli olarak görmüyorum- sürekli dolaşan, özellikle hükümet konağının önünden geçerken sürekli oralara tüküren, esasında denilebilir ki sistemin ve tolumun yanlışlarına karşı kendi başına hareket eden sessiz bir isyankârdı Xelîlo. Ama aynı Xelîlo topluma kapattığı gönlünü çocuklara açıyor, onlarla oynuyor, onları koruyordu. İşte tam bu noktada kendime sorduğum sorular bana bu senaryoyu yazdırdı.
 
Yani neden Xelîlo kimseyle konuşmuyor, neden sürekli sistemle, toplumla çatışıyordu ve neden sadece çocuklarla anlaşabiliyordu. Xelîlo karakterini ben oynamaya karar verdim, çünkü Xelîlo'nun psikolojisini çok iyi biliyordum ve aslında Xelîlo içinde biraz da ben vardım. Çünkü benim hayatım sürekli göçlerle geçti, çocukken geldiğim Nusaybin'de ben de toplumdan biraz izole olmuş, yabancılık yaşamıştım. Filmin ana karakteri olan Xelîlo'yu anlatırken onun ve toplumun psikolojik durumuna dikkat çekmek istediğini söyleyen Selamo, filmde anlatmaya çalıştıkları şeyin toplumun ve sistemin deli olarak gördüğü bir kişinin hayatla olan bağının ne olduğuydu. Biz de onun çocuklarla olan iletişimi olduğunu" anlattı. Selamo, üzerinde büyük etki bırakan Xelîlo'yu şu sözlerle ifade etmeye çalıştı: "Xelîlo ne kadar kendini toplumdan uzaklaştırmışsa da umutsuz bir şekilde köşesine çekilmemiş çocuklarla her şeyini paylaşan bir karakter olarak karşımıza çıkmıştır. Çocuklar Xelîlo'yu yanlarına çekmiş ve Xelîlo kendini yeni bir dünyanın içinde bulmuştur. Yani sistemin dışladığı birçok acının yaşandığı darbe döneminde Xelîlo'yu ayakta tutan nedir diye sorduğumuzda bunun cevabını onun ve çocukların arasındaki ilişkide bulabiliyoruz.
 
Selamo,Kürt coğrafyasında sinemaya aktarılacak yüzlerce konu olduğunu belirterek, 30 yıldır Kürtler her türlü baskıya rağmen baş eğmedi. Bu film bunun öyküsüdür. Zor şartlarda ve kısıtlı imkânlarla Nusaybin’de yaşanmış bir hikâyeyi aktarmaya çalıştık.01 Nisan da vizyona koymamızın nedeni Xelilo’nun bu tarihte vefat etmesinden dolayıdır. Filmin çekimlerinde emeği geçen herkese ve bu gün filmin gösterimi için bizleri misafir eden Kızıltepe Belediyesi’ne teşekkür ederiz “ dedi.
 
Daha sonra filmin ekibi ve oyuncularına emeklerinden dolayı teşekkür eden Kızıltepe belediye başkan vekili Fesih Özel, “ Filmimde emeği geçen herkesi kutlarız. Kürtlerin özgürlük yürüyüşünü anlatan güzel bir film olmuş. Kürtler özgürlük için gösterdikleri direnişin yanında kültürel ve sanatsal üretimleriyle herkesi kendisine hayran bırakmayı devam ettiriyor “ şeklinde konuştu.

Alt

Her türlü Öneri , Görüş ve İsteklerinizi Bize İletebilirsiniz...

Telefon

+90 482 312 20 77

+90 482 312 20 78

E-mail

info(at)kiziltepe.bel.tr

İletişim Formu

Birim Telefonları

İletişim Formu


Gönderiliyor...

Pencereyi Kapat
imza software & design