“KUT’ÜL AMARE” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ
“KUT’ÜL AMARE” TİYATRO OYUNU SAHNELENDİ

     Kızıltepe Belediyesi tarafından düzenlenen tiyatro gösterisi öğrencilerle buluştu. Kültür ve Sosyal Belediyecilik kapsamında öğrencilere tiyatro beğenisini aşılayan Kızıltepe Belediyesi düzenlediği tiyatro etkinliğiyle öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

     Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu lisesin sahnesinde, “Kut’ül Amare” tiyatro oyunu üç gün boyunca üç seans şeklinde sahnelenecektir. İlki bugün sergilenen tiyatro oyununu öğrencilerin beğenisine sunuldu.

     Demet Sönmez ve M.Akif Yıldız tarafından yazılan, Toygun ATEŞ tarafından yönetilen Karşıyaka Sanat Merkezi oyuncuları tarafından sahnelenen, Kut Zaferini anlatan “Kut’ül Amare- Telgrafhane 1916” tiyatro oyunu, öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

     Oyunda, Osmanlı İmparatorluğu Ordusu’nun son zaferi , Çanakkale’den sonra kazandığı eşsiz bir zafer anlatıldı. 1. Dünya savaşında Osmanlı Ordusu kıt imkanlarla iman gücü ile büyük mücadeleler vermiştir. İngiliz tümeninin 5’i general, 476’ sı subay, 13 bin 309 askeriyle ile birlikte esir almıştır. İngilizler tarafından unutturulmaya çalıştırılan bu büyük zaferi 100. Yılında yeni nesile aktarmak, tiyatral bir anlatımla hafızalara kazınmasını sağlamaktır. Tarihe geçen bu savaş Kut’ül Amare olarak adlandırılmıştır.

 Üreten Bir Kızıltepe İçin Varız