Sosyal Belediyecilik Sosyal Hizmet
Sosyal Belediyecilik Sosyal Hizmet

       Belediyemize bağlı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzün amacı, ilke ve hedeflerine uygun olarak her türlü kültürel ve sosyal etkinliklerini planlamak, uygulamak ve değerlendirmektir. Ayrıca seminer, tiyatro, konser, konferans, sempozyum ve kurslar düzenleyerek vatandaşlarımıza sosyal belediyecilik alanında çalışmalar yapmak, projeler üretmek ve uygulamaktır. 
   

      Bu alanda 6 Ay boyunca çalışmalarına devam eden Kültür ve Sosyal işler Müdürlüğümüz ilk olarak kış aylarında vatandaşlarımıza soğuk günlerde içlerini ısıtacak olan ‘’İkram Çeşmesi’’ çorba çeşmesini açtı. Günlük 500 litre mercimek çorbasını vatandaşlarımızın hizmetine sunarak ilçemiz sınırları içerisinde ilk kez böyle bir hizmet gerçekleştirilmiş oldu. Ayrıca Ramazan ayı boyunca çorba çeşmelerimizden vatandaşlarımıza günlük 500 litre Ramazan şerbeti ve limonata ikram edildi. Belediyemizin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından Ramazan ayında çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yaptı. Etkinlikler kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda Aşuk ile Maşuk, Palyaço, Arap Bacı, Nasrettin Hoca ve semazenler eşliğinde değerli sanatçılarımızdan ilahiler yer alırken otogar alında ise çocuklar için masa tenisi çadırı kuruldu. Etkinliklere büyük ilgi gösteren vatandaşlarımız unutulmaya yüz tutan Ramazan ayı geleneklerinin yaşatılmasından memnun olduklarını dile getirdiler. On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelişiyle birlikte günde 1.500 kişilik iftar sofrası kuruldu. Mardin masa/Kızıltepe ekibi ile birlikte bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde; Ziya Yiğit, Seyda, Hacı Halime, Hayır Severler, Merkez ve Toki Camilerine teravih namazının ardından cami önüne kurulan stantlarda kandil simidi dağıtıldı. Binlerce vatandaşın ibadetlerini cami avlularında yerine getirdiği Kadir Gecesinde, camilerde teravih namazı çıkışı vatandaşlarımıza kandil simidi ikramında bulunuldu. 
   

   İlçemizde ilkleri yapmaya devam ederek 1.Ahmed-i Hani Liseler arası bisiklet ve koşu yarışması festivali turnuvası ile özellikle çocuklarımıza, gençlerimize bilinçli spor yapma alışkanlığı kazandırarak sporu hayatın vazgeçilmez bir unsuru olarak görmelerini sağlamak ve sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Movapark Avm ile ortaklaşa düzenlenen Street Ball (Sokak Basketbol) gençler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.  Ayrıca Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile ortaklaşa 11 dalda spor müsabakası yapıldı. Yaz tatilinde çocuklarımızın hem eğleneceği hem de eğlenirken öğrenebileceği yaz kursları ve 1. Yaz Spor Okulları açtık. Kurslarımız 2 ay olup toplamda 1.492 öğrenci başvuruda bulundu.
   

   Tüm bunların yanında çeşitli tiyatro gösterimleri çocuklarımızın ve gençlerimizin beğenisine sunuldu.  İlçemiz ve mahallerinde bulunan ilköğretim okullarına 22 bin 500 adet çocuk dergisi dağıtıldı.  Hanımeli Kadın Merkezimizde çocuklarımız için cep sinemasını açarak onları sinemayla buluşturduk. Çocuklarımız için en güzel şeylerden biri, güven içinde oynayabilecekleri bir sokak olduğunu düşünerek onlar için “Çocuk Sokağını” yaparak hizmetlerine sunduk. Çocuk Sokağında mini basketbol, futbol, voleybol, bocce, santranç oyun sahası yer almaktadır. Çocuk Sokağı’nın duvarları çizgi film karakterlerinin resimleri ve renklendirmeler ile dikkat çekmektedir. 
     

    İlçemizin kültürel zenginliklerini arttırıcı çalışmalar, konferans, panel, sempozyum, fuar, festival vb. etkinlikler düzenleyerek, kadınlara yönelik farklı mahallelerde sağlık taraması yaparak değişik yaş aralıklarındaki kadınlara yönelik eğitmen eşliğinde sportif faaliyetler verip, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz sosyal ve kültürel faaliyetlerine, kadın, çocuk ve gençlere yönelik yapılan çalışmalarına aynı özveriyle çalışarak hizmet vermeye devam edecektir.Üreten Bir Kızıltepe İçin Varız